Az építtetőt az építési engedély kiadásakor a szakhatóságnak tájékoztatnia kell a zöldfelületi tanúsítvány elkészítésének kötelezettségéről, és arról, hogy a legalább közepes minősítésű zöldfelületi tanúsítvány megléte szükséges a használatbavételi engedély kiadásához.
Ha az adott beruházás a zöldfelületi tanúsítás kötelezettsége alá esik, (lásd. Kikre terjed ki a tanúsítvány elkészítésének kötelezettsége?) és a tanúsítás az értintett telken, vagy telkeken elmarad, ill. nem készül legalább közepes minősítésű tanúsítvány, a beruházás nem kaphat használatbavételi engedélyt, ill. a tájépítészeti alkotás műszaki átadás-átvétele nem történhet meg.
Ebben az esetben a kedvező zöldtérfogat eléréséhez legalább 10/12-es, vagy annál nagyobb faiskolai méretű fákat kell telepíteni, valamint kifejlett cserjéket és évelőfelületeket alkalmazni. Ha a lombkoronaszint fedettsége alacsony, akkor a cserjékkel és évelőkkel lehet gyorsan megfelelő zöldterületet kialakítani, amely biztosítja a tanúsítvány közepes minősítését.
Minden növényi szinten változatos faji összetétel alkalmazása javasolt, mert pl. ha csak néhány fajjal kerül beültetésre a kert, a zöldtérfogat kedvező pontszámot kaphat nagyméretű növények esetén, de a biodiverzitás hiánya pontlevonással jár.
A nagy lombkoronaborítottság zöldtérfogat szempontjából kedvező, viszont ha a cserje- és gyepszint gyér, akkor a nyílt talajfelszín és a gyenge biodiverzitás miatt alacsonyabb pontszámot kaphat a telek. Ezért javasolt árnyéki gyeppótló növényzettel és árnyéktűrő cserjékkel javítani a biodiverzitást.
A részletes módszertani leírás letölthető a szaktervezők számára a honlapról.