A tanúsító árajánlatot ad a tanúsításra a munka nagysága és bonyolultsága alapján, melyet a 282/2024. (IX. 30.) Korm. Rendelet szabályoz, tartalmazza a tanúsítási napidíjat és kiszállási költséget.
A fentiek alapján, a tanúsítást a zöldfelületek kivitelezésének befejezése előtt legalább 91 nappal korábban, de az ügyek gördülékeny szervezése érdekében indokolt lehet még korábban megrendelni, jelezve a használatbavételi engedély iránti kérelem benyújtásának, vagy nem engedélyköteles tevékenység esetén a műszaki átadás-átvétel tervezett időpontját, amely változás esetén a megrendelő által módosítható a rendszerben.
Ahhoz, hogy a zöldfelületi tanúsítvány elkészüljön a tervezett használatbavételi engedély iránti kérelem benyújtása előtt, legalább 110 nappal korábban a tanúsítási igényt jelezni kell a rendszerben. A kivitelezés tervezett befejezése után a tanúsítási folyamat lebonyolításához tehát legalább 20 napra van szükség, ezért a használatbavételi engedély iránti kérelem benyújtásának tervezett időpontját ennek figyelembevételével kell meghatározni.
Használatbavételi engedélyezési és műszaki átadás-átvételi eljárás végén a teljesítésigazolás csak úgy adható ki, ha az új építményhez, tájépítészeti alkotáshoz tartozó telek legalább „C” minősítésű zöldfelületi tanúsítvánnyal rendelkezik.
Ha az adott beruházás a zöldfelületi tanúsítás kötelezettsége alá esik, és a tanúsítás az érintett telken, vagy telkeken elmarad, illetve nem készül legalább közepes minősítésű tanúsítvány, a beruházás nem kaphat használatbavételi engedélyt, illetve a tájépítészeti alkotás műszaki átadás-átvétele nem történhet meg.
Ebben az esetben a kedvező zöldtérfogat elérését úgy lehet támogatni, ha legalább 10/12-es, vagy annál nagyobb faiskolai méretű fák, kifejlett, nagyméretű cserjék és évelőfelületek is helyet kapnak. Ha a lombkoronaszint fedettsége csekély, akkor a cserjékkel és évelőkkel lehet gyorsan olyan eredményt elérni, amely biztosíthatja a tanúsítvány közepes minősítését.
Minden növényi szinten változatos faji összetétel alkalmazása javasolt, mert például ha csak néhány fajjal kerül beültetésre a kert, a zöldtérfogat kedvező pontszámot kaphat nagyméretű növények esetén, de a biodiverzitás hiánya pontlevonással jár.
A nagy lombkoronaborítottság zöldtérfogat szempontjából kedvező, viszont ha cserje és gyepszinten gyér az állomány, a nyílt talajfelszín és a gyenge biodiverzitás miatt alacsonyabb pontszámot kap a telek, így a nyílt talajfelszínt fajgazdag árnyéki gyeppótló növényzettel kell takarni, és cserjeszinten árnyéktűrő cserjéket alkalmazni.
A részletes módszertani leírás honlapról letölthető a szaktervezők számára.